Grzegorz Lindenberg wykłady

Grzegorz Lindenberg o przyszłości

Wykłady o przyszłości, możliwościach i zagrożeniach

Sztuczna inteligencja, rewolucja modyfikacji genetycznych, komputery kwantowe, tania energia odnawialna i energia jądrowa – to potężne elementy zmian świata już w najbliższych latach.Warto poznać ich  możliwości i skutki, zarówno pozytywne, jak i groźne. 

Proponowane wykłady przeznaczone są dla osób, które nie mają fachowego przygotowania, a są ciekawe świata i chciałyby zrozumieć, co, jak i dlaczego się w nim w najbliższych latach zmieni. Słuchaczami mogą być pracownicy firm, kadra zarządzająca, młodzi i starsi.  Ważne jest tylko, by byli otwarci na dowiadywanie się o rzeczach zdumiewających, a prawdziwych, o perspektywach oszałamiających a realnych. 
Dzielę się tym, czego dowiedziałem się (i cały czas dowiaduję) czytając setki fachowych tekstów i rozmwawiając ze specjalistami, naukowcami i praktykami. Dzielę się rzeczami, których w mediach, goniących za tanią sensacją, nie znajdziecie.

Świat zmieni się nie do poznania

Sztuczna inteligencja już dziś jest od nas lepsza w niektórych zadaniach, a coraz większe możliwości obliczeniowe komputerów zbliżają nas do chwili, gdy będą one w stanie symulować działanie naszego mózgu. Zaczynają się rodzić dzieci, modyfikowane genetycznie. Powstaje świat, jaki wyobrażali sobie tylko autorzy s-f.

Biznes wobec wyzwań sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja postawi małym i wielkim firmom cztery wielkie wyzwania. Jakie to są wyzwania i jak można się do nich przygotować? Nowe, niezwykłe możliwości zyskają także konsumenci. Jak poradzą sobie z tym firmy?

Czy grozi nam nieśmiertelność

Osiągnięcia biologii pozwolą na przedłużanie życia, zdrowego życia, być może do momentu wymyślenia sposobu na nieśmiertelność. Rozwój mocy komputerów da możliwość przeniesienia do nich naszych umysłów. Czy tego rzeczywiście chcemy? Życia, którego nie możemy skończyć? Czy wystarczy nam żyć 200 lat?

Indywidualne i zbiorowe strategie przygotowania

Do nowego świata będą musiały przygotować się zarówno społeczeństwa, zmieniając swoje prawa gospodarki i systemy polityczne jak i ludzie, szukając nowych odpowiedzi na pytanie "kim jestem?" i "jak żyć sensownie?".

Koniec cywilizacji samochodów

Autonomiczne taksówki, bez kierowców, prowadzone przez sztuczną inteligencję, zaczną jeździć w Phoenix w Newadzie w najbliższych miesiącach. W ciągu kilkunastu lat kierowcy zawodowi stracą pracę. Posiadanie samochodu przestanie być potrzebne. Autonomiczne samochody głęboko zmienią naszą, samochodową, cywilizację.

Sztuczna inteligencja a bezrobocie

Poprzednie rewolucje technologiczne niszczyły jedne zawody, ale tworzyły też mnóstwo nowych miejsc pracy. Jednak rewolucja AI grozi (albo obiecuje) zastąpieniem niemal wszystkich zajęć człowieka programami komputerowymi albo inteligentnymi robotami. Co ludzie będą robić ze swoim życiem, pełnym wolnego czasu?

Choroby genetyczne i wygląd na życzenie

Rewolucja w genetyce zachodząca dzięki mechanizmowi CRISPR/Cas9 przyniesie możliwość leczenia chorób genetycznych i niemal dowolnego modyfikowania genów w zarodkach, ale i u osób dorosłych. Będziemy musieli sobie odpowiedzieć, czy wszelkie zmiany w naszym genomie uznajemy za dopuszczalne i kto ma o nich decydować.

Marketing doskonały czy doskonała manipulacja

Sztuczna inteligencja, korzystająca z miliardów danych konsumentów, będzie w stanie dopasować do nas reklamy, którym trudno się będzie oprzeć. Jest to zarówno szansa, jak i zagrożenie dla biznesu. Większe firmy będą miały większe możliwości, ale małe firmy i klienci mają szanse się bronić.

Jaka będzie edukacja w świecie, gdzie jej nie potrzeba

Jeśli sztuczna inteligencja zastąpi większość ludzi w ich pracy, jeśli będziemy mieli mnóstwo wolnego czasu i pieniądze, żeby z niego korzystać - to po co się mamy uczyć? Jak społeczeństwa poradzą sobie z edukacją młodzieży, gdy podstawowy jej powód, przygotowanie do przyszłej pracy, przestanie istnieć.

Czy będzie nas leczył wirtualny czy żywy doktor

Algorytmy sztucznej inteligencji już dzisiaj potrafią rozpoznawać guzy na zdjęciach lepiej niż specjaliści, program Watson Medical używany jest w dziesiątkach szpitali na całym świecie. Czy będziemy potrzebowali lekarzy, skoro komputery postawią lepszą diagnozę? Czy lekarze dadzą coś więcej?

Wszechobecna inwigilacja: czy Chiny są wzorem czy przestrogą

Sztuczna inteligencja pozwala na natychmiastowe rozpoznawanie milionów osób z publicznych kamer. Wraz z danymi ze smartfonów tworzy perfekcyjny system inwigilacji, który w roku 2020 wprowdzą Chiny. Czy to koniec wolności?

Kto zwycięży w światowym wyścigu AI

Głównym graczami są dzisiaj Stany Zjednoczone i Chiny. Ważną rolę chce odgrywać Unia, a Putin stwierdza, że dominacja w badaniach SI to dominacja nad światem. Co może znaczyć zwycięstwo w wyścigu AI, czy w ogóle mogą w nim być zwycięzcy? A jeśli tak, to co to oznacza dla świata za kilka lat? Czy jest szansa na współpracę państw w dziedzinie AI, a nie rywalizację?

SI jako zagrożenie dla demokracji

Nadchodzi era wielkiej manipulacji: pojawią się boty, rozpowszechniające fałszywe informacje w mediach społecznościowych, kompromitujące polityków filmy stworzone przez AI, perfekcyjnie dopasowane do odbiorcy reklamy polityczne. Ale AI umożliwi też lepsze gromadzenia informacji o poglądach i uczynkach polityków.

Sztuczna inteligencja w naszym życiu

Sztuczna inteligencja to internetowe wyszukiwarki, podpowiedzi w Netflixie, posty, które wyświetla nam Facebook i translatory. Chociaż niezauważana, jest już obecna w naszym życiu, pomagając nam w wirtualnym świecie. Gdzie już dzisiaj ma zastosowania w biznesie i życiu i czego możemy się spodziewać w bliskiej przyszłości?

Powszechny dobrobyt czy zwiększenie nierówności

Mamy szansę na niesłychany rozwój gospodarczy, na dobrobyt, na powstanie nowych produktów i usług, wymyślonych i wytwarzanych dzięki AI. Ludzie coraz bardziej będą tylko konsumentami a nie producentami. Ale jakie będą zasady podziału dobrobytu między ludźmi i między krajami?

Perspektywy rozwoju AI

Sztuczna inteligencja rozwija się niewiarygodnie szybko od 2012 roku, ale na horyzoncie widać jej ograniczenia. Ich przezwyciężenie nie jest pewne, ale jeśli się uda, uda się stworzyć sztuczną superinteligencję, dorównującą i przewyższającą człowieka. Czy powinniśmy się tego obawiać?