Sztuczna inteligencja wygrywa z ludźmi w StarCraft II

Sztuczna inteligencja wygrywa z ludźmi w StarCraft II

W czwartek 24 stycznia odbył się pojedynek sztucznej inteligencji i profesjonalnych graczy w grę Starcarft II. Zakończył się zwycięstwem sztucznej inteligencji 9:1

Program AlphaStar stworzony został przez należącą do Google firmę DeepMind. Jej najbardziej znanym osiągnięciem było pokonanie dwa lata temu światowego mistrza gry „go” przez program AlphaGo.
Aktualny program jest zupełnie inny, ponieważ Starfcraft II należy do gier z „niedoskonałą informacją”, czyli takich, w których nie wiemy wszystkiego, co robi nasz przeciwnik – w szachach czy w go natomiast wiemy. Nie ma też jednej najlepszej strategii pozwalającej pokonać przeciwnika. Dlatego program, wykorzystujący tzw. „uczenie ze wzmacnianiem” (reinforcement learning) musiał być bardzo skomplikowany i nowatorski. To jest niezwykłe osiągnięcie DeepMind.
Zastosowania praktyczne tego typu programów są w realnym świecie najrozmaitsze: od gry na giełdzie do strategii militarnych. W każdym razie widać, że można nauczyć sztuczną inteligencję przewidywania działań ludzi, przynajmniej wtedy, kiedy wiadomo, jaki ci ludzie mają cel. 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *