Dziesięć przełomowych technologii 2019 roku według Billa Gatesa

Dziesięć przełomowych technologii 2019 roku według Billa Gatesa

Co na początku każdego roku MIT Technology Review sporządza listę 10 technologii, o których będzie głośno w najbliższych dwunastu miesiącach. W tym roku poproszono Billa Gatesa o stworzenie takiej listy. Dziesięć technologii które wybrał służą, jak napisał, „zarówno ratowaniu i przedłużeniu życia jak i poprawie jego jakości”.

Gates uważa, że stopniowo przechodzimy od technologii poprawiających ilość do poprawiających jakość – nie tyle zwiększamy produkcję czegoś co czynimy nasze życie dłuższym, zdrowszym i szczęśliwszym. Ma nadzieję, że za dwadzieścia lat najlepsze umysły będą się głównie zastanawiać nad tym „jak uczynić ludzi szczęśliwszymi? Jak możemy tworzyć istotne dla nas związki? Jak pomóc wszystkim, by ich życie dawało im satysfakcję?”.  A oto lista na 2019:

 1. Zręczne roboty, które uczą się manipulowania przedmiotami – wzór takiego robota to Dactyl stworzony przez firmę OpenAI, który uczy się metodą prób i błędów, tak jak robią to ludzie. Takiego robota nie musimy mozolnie programować, sam znajduje najlepsze sposoby poruszania się i manipulacji.
 2. Nowe reaktory jądrowe, zarówno rozszczepialne jak i termojądrowe. Dużo firm pracuje nad nowymi reaktorami rozszczepialnymi, dużo bezpieczniejszymi, tańszymi i tworzącymi minimum odpadów jądrowych, tak zwanymi reaktorami IV generacji. Ale są też konstruowane reaktory termojądrowe (łączące atomy a nie rozszepiające, tak jak to dzieje się w Słońcu), które nie tylko mają być bezpieczne i nie dawać odpadów w ogóle, ale energia z nich ma być prawie darmowa. Pierwsze być może zaczną działać, na niewielką ale komercyjną skalę, już na początku lat 20. Więcej tutaj 
 3. Testy krwi matki, pozwalające przewidzieć, że dziecko będzie wcześniakiem. Jedno na dziesięcioro dzieci jest wcześniakiem, więc wczesne przygotowanie do takiej sytuacji albo podtrzymanie ciąży ma ogromne znaczenie dla przeżycia noworodka. Został wymyślony test krwi, który kosztuje mniej niż 10 dolarów i jest całkowicie bezpieczny – wystarczy pobrać krew matki. Więcej tutaj
 4. Połykany mikroskop do badania jelit. Mikroskop w postaci pigułki, który połykamy, a który bada, jak wyglądają nasze jelita. Jest wiele chorób, które wymagają obecnie skomplikowanych badań, często w znieczuleniu, a teraz mają być łatwe i bezbolesne. Mikroskop jest na cieniutkiej żyłce, którą płynie światło, a która służy też do wyciągnięcia aparatu z naszego przewodu pokarmowego (podobno jest to bezbolesne i nie jest nieprzyjemne).
 5. Szczepionki, mobilizujące system odpornościowy do zwalczania raka. Szczepionki umożliwiają białym ciałkom krwi odnajdywanie określonych rodzajów komórek rakowych i niszczenie ich. Szczepionki są indywidualizowane, dla każdego pacjenta musi być tworzona szczepionka oparta na jego komórkach rakowych. Być może w tym roku już zostanie zaaprobowana pierwsza tego rodzaju szczepionka.
 6. Burgery z niemięsnego mięsa. Technologia, pozwalająca na tworzenie mięsa nie pochodzącego od zwierząt, a nieodróżnialnego w smaku i wartościach odżywczych pozwoli ograniczyć niekorzystny wpływ hodowanych zwierząt na środowisko (kto mieszkał niedalego przemysłowej chlewni to wie, o jakich wpływach mówimy) i zmniejszy liczbę zabijanych zwierząt. Więcej tutaj 
 7. Wychwytywanie dwutlenku węgla z powietrza. Ponieważ próby ograniczania emicji CO2 w skali globalnej są całkowitym niepowodzeniem – gazów cieplarnianych produkujemy więcej niż kiedykolwiek pomimo miliardów wydawanych na ich ograniczenie – nadzieja w technologiach eliminowania już wyprodukowanego CO2. Pracuje nad tym kilka firm i laboratoriów i mają nadzieję przejść od badań i pilotażowych instalacji do instalacji komercyjnych. Więcej tutaj
 8.  Badanie EKG w zegarku na ręku. Coraz więcej badań można robić przy pomocy  smart-watches. Na razie mają tylko jeden czujnik, a w EKG potrzeba jest znacznie więcej. Ale jest już firma, która ma system z dwoma czujnikami, który podobno wykrywa pewien rodzaj zawału.
 9. Toalety bez kanalizacji. Toalety, które nie potrzebują połączenia z kanalizacją i które rozkładają odchody na miejscu. To coś dla 2,3 mld ludzi, którzy nie mają dostępu do odpowiednich sanitariatów i wśród których choroby układu pokarmowego są powszechne – a biegunka jest przyczyną co dziewiątej śmierci dziecka na świecie.  W 2011 roku Bill Gates stworzył specjalny konkurs na prototypy takich toalet, niektóre niemal nie potrzebują wody, inne tworzą od razu nawóz do używania na polach.
 10. Chatboty rozmawiające z użytkownikami w sposób naturalny. Chatobty i asystenci AI (Siri, Google Assistent) są na razie bardzo ograniczone w tym, o czym i jak mogą z nami rozmawiać. Ale będą coraz lepsze, będą coraz więcej rozumiały, coraz więcej potrafiły i coraz lepiej z nami rozmawiały.

  Oryginalna lista jest tutaj

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *