Sztuczna inteligencja wygrywa w pokera z najlepszymi graczami

Sztuczna inteligencja wygrywa w pokera z najlepszymi graczami

Program sztucznej inteligencji do gry w pokera o nazwie Pluribus pokonał najlepszych graczy na świecie w wieloosobowej rozgrywce. Wcześniej program sztucznej inteligencji o nazwie Libratus był w stanie pokonywać ludzi w rozgrywkach jeden na jeden już w roku 2017, ale wersja wieloosobowa jest dużo trudniejsza. Program był w stanie blefować i wygrywał systematycznie zarówno w wersji jeden program przeciwko pięciu ludziom jak i pięć botów (niezależnych, nie współpracujących ze sobą wersji0 przeciwko jednemu człowiekowi. W ciągu 12 dni i ponad 10 tysięcy rozdań program wygrał ponad milion dolarów. Jest tak dobry, że badacze z Carnegie Mellon University i laboratorium AI Facebooka, którzy go stworzyli, nie zdecydowali się go upublicznić, ponieważ byłby w stanie doprowadzić do bankructwa wszystkie pokerowe strony on-line.

Zawodowi gracze, którzy zmierzyli się Pluribusem twierdzą, że nie miał słabych stron, które mogliby wykorzystać i że mogli się od niego sporo nauczyć. Pluribus uczył się pokera  nie od ludzi tylko grając sam ze sobą, podobnie jak inne programy, które wygrywały w Dota II czy w grę „go”. Program rozegrał setki tysięcy gier w ciągu zaledwie ośmiu dni, koszt wydzierżawienia komputerów w chmurze wyniósł zaledwie 150 dolarów.

Czy będą poza-pokerowe zastosowania programu tego typu? Sytuacje niepewności, zgadywania, brania pod uwagę wielu możliwości stwarzanych przez wielu aktorów to sytuacje choćby z negocjacji finansowych czy prowadzenia samochodu. Ale prostego przełożenia na pewno nie będzie, chociaż badacze zapowiadają, że będą starali się o stworzenie wariantów programu odpowiednich dla innych zastosowań.

Osiągnięcie Pluribusa Sztuczna inteligencja rozwija się szybciej, niż przewidują fachowcy. W przeprowadzonym w połowie 2016 sondażu specjalistów z tej dziedziny średnie przewidywanie momentu, gdy AI pokona zawodowców w pokera przypadało na rok 2020. Różnica nie jest duża, ale istotne, że rozwój nie jest wolniejszy tylko nieco szybszy niż przewidywano. W tym samym badaniu przewidywano, że pisanie wypracowań na poziomie liceum AI będzie w stanie robić w roku 2026, prowadzić ciężarówkę w 2027 a w 2049 napisać bestseller.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *