Badacze amerykańscy z Uniwersytetu Ilinois i Ministerstwa Rolnictwa stworzyli rośliny, które mają poprawioną fotosyntezę i są o 40% większe od oryginalnych.
Dzięki inżynierii genetycznej (ale nie wiemy, czy dzięki CRISPR/Cas9 czy innej metodzie) naukowcom udało się zmienić sposób, w jaki zachodziło fotooddychanie, czyli proces pobierania tlenu zamiast dwutlenku węgla, ograniczając fotooddychanie. Rośliny muszą wydalać produkty tego procesu, na co zużywają zasoby i energię, a mogłyby przeznaczyć je na fotosyntezę.
Badania przeprowadzano na roślinach tytoniu, jednek z głównych roślin, na których naukowcy eksperymentują, bo jest łatwy w uprawie. Teraz, gdy okazało się, że inżynieria genetyczna działa, będą prowadzić próby z żywnością: soją, kartoflami, ryżem, bakłażanami.
Gdyby uprawiano rośliny tak zmodyfikowane genetycznie, to dodatkowe plony z samego Środkowego Zachodu w USA dostarczyłyby żywności dla 200 milionów osób! Żywności na świecie będzie, dzięki modyfikacjom genetycznym, pod dostatkiem.
https://foundationfar.org/…/scientists-engineer-shortcut-f…/
Zmodyfikowane rośliny mają wydajniejszą fotosyntezę
