Czy sztuczna inteligencja będzie lepsza niż wykrywacze kłamstw?
Hiszpańscy badacze stworzyli algorytm sztucznej inteligencji, który teraz wykorzystywany jest przez tamtejszą policję. Nauczyli program, nazwany VeriPol, rozpoznawania zmyślonych doniesień o rabunku od prawdziwych. Podstawą było około 1000 spisanych doniesień o rabunkach. Ogromna większość określonych przez program jako zmyślone doniesień dokładnie takimi się okazała.
Program nauczył się odróżniać doniesienia o prawdziwych rabunkach od zmyślonych na podstawie języka używanego przez poszkodowanych i sposobu opowiadania. Fałszywe raporty okazały się być krótsze, skoncentrowane nie na rabunku tylko na zrabowanych przedmiotach, nie podawały wielu informacji o rabusiach i nie miały świadków. Chociaż na podobne cechy zwracają również uwagę policjanci, to sztuczna inteligencja była w stanie znacznie częściej niż ludzie rozpoznać fałszywe doniesienia.
Ciekawe, kiedy programy AI zostaną wykorzystane do analizowania sposobu mówienia ludzi, żeby sprawdzić, kto ze świadków w sądzie mówi prawdę a kto kłamie… Aparaty do wykrywania kłamstw są zbyt zawodne, żeby je do tego celu stosować. Czy sztuczna inteligencja okaże się lepsza? Trochę to przerażające…
Więcej https://qz.com/1441034/using-artificial-intelligence-to-detect-written-lies/?fbclid=IwAR3oGfHDNh_FAeisV0cETZjckQLVF8bpNwvkUmz3R89xpN8RTrCOCLoGTe8