AI przewiduje, który z chorych na serce umrze w ciągu roku

AI przewiduje, który z chorych na serce umrze w ciągu roku

Avil Yagil, profesor fizyki z uniwersytetu w San Diego (Kalifornia), któremu w 2016 przeszczepiono serce postanowił stworzyć algorytm sztucznej inteligencji, który mógłby przewidywać, jacy pacjenci chorzy na serce są zagrożeni śmiercią. We współpracy z kardiologami z tego uniwersytetu stworzył program, do którego wczytał historie prawie 6 tysięcy pacjentów kardiologicznych uniwersyteckiej kliniki.
Program z 88% skutecznością przewidywał, kto z pacjentów umrze w ciągu najbliższych trzech miesięcy a kto w ciągu roku. Jest to wynik znacznie dokładniejszy niż przewidywania, jakich dokonują lekarze na podstawie dotychczas stosowanych metod.
Oczywiście, z samego przewidywania niewiele wynika, ale jeśli wiemy, który pacjent jest najbardziej zagrożony śmiercią, to lekarze mogą mu poświęcić dodatkową uwagę, zlecić badania i tak dalej.
Informację o tym algorytmie podało wiele źródeł, tutaj odnośnik do artykułu na portalu, poświęconym zastosowaniom sztucznej inteligencji w medycynie – jest już, jak widać, osobny portal tej problematyki. 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *