AI wykrywa subtelne ludzkie emocje

AI wykrywa subtelne ludzkie emocje

Fujitsu Laboratories twierdzą, że opracowali metodę rozpoznawania na twarzach emocji, których dotychczas sztuczna inteligencja nie była w stanie wykryć.
Ich program jest w stanie wykrywać emocje takie jak zdenerwowanie albo niepewność, których dotychczasowe metody nie wykrywały. Używane obecnie programu były w stanie na ogół rozpoznawać zaledwie siedem emocji: złość, lęk, pogardę, obrzydzenie, szczęście,smutek, zaskoczenie oraz brak emocji. Dla poprawnego rozpoznania potrzebne były zdjęcia ludzi robione en face.

Aby program sztucznej inteligencji mógł nauczyć się rozpoznawania emocji, potrzebne są dziesiątki albo setki tysięcy zdjęć robionych en face. W przypadku niektórych emocji, rzadziej na zdjęciach przedstawianych, liczba zdjęć do nauczania AI jest niewystarczająca, więc programy nie są w stanie odpowiednio dobrze się nauczyć tych emocji nauczyć.

Naukowcy japońscy wymyślili więc metodę sztucznego zwiększenia liczby zdjęć używanych do nauki. Nazywają to „normalizacją zdjęć” i polega ona na przekształcaniu zdjęć robionych z profilu albo nie od przodu na potrzebne programowi zdjęcia en face. Japoński program, korzystając z dużo większej liczby zdjęć niż obecnie stosowane programy nie tylko rozpoznaje emocje, których dotychczas programy nie widziały, ale potrafi rozpoznawać wszystkie emocje trafniej.. Nawet w tak trudnych do wykrycia jak „nerwowy śmiech” ich skuteczność wynosiła 81%, skuteczność programu Microsoft nie przekraczała 60% i była zerowa, gdy zdjęcia robione były z profilu.

Programy rozpoznawania emocji działają analizując ruchy różnych mięśni na twarzy człowieka, wspólne działania kilku mięśni tworzą wyraz, odczytywany przez nas jako emocja. Na razie żaden program nie potrafi poradzić sobie jeszcze z innym niż najczęstsze wyrażeniem emocji, na przykład kiedy w złości zaczynamy się śmiać – ale i my często źle interpretujemy emocje na twarzach, jeśli nie są one bardzo wyraźnie pokazane. Możemy się jednak spodziewać, że AI będzie kiedyś lepiej od nas potrafiła rozpoznać nawet te emocje, które próbujemy ukryć, bo będzie w stanie zauważać nawet minimalne zmiany napięcia mięśni, koloru skóry czy wielkości źrenic. Istnieją programy AI do mierzenia EKG nie przez elektrody przyczepiane na piersi lecz przez analizę zmian koloru skóry na twarzy, odpowiadającej uderzeniom serca

Rozpoznawanie ludzkich emocji może mieć znaczenie w kontaktach robotów z nami a także w działaniu programów, które będą miały za zadanie być naszymi towarzyszami, takich jak Replika .

Więcej https://www.zdnet.com/…/this-new-ai-tool-can-spot-if-you-a…/

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *