Jednoczesne modyfikowanie wielu genów już możliwe

Jednoczesne modyfikowanie wielu genów już możliwe

Dzisiaj opublikowano w „Nature” artykuł o rewolucyjnej odmianie metody modyfikowania genów CRISPR-Cas9. Szwajcarskim badaczom udało się doprowadzić do jednoczesnego modyfikowania 25 genów w komórkach ludzkich. Dotychczasowa metoda pozwalała na modyfikowanie na ogół jednego tylko genu. Badacze są przekonani, że ich nowa metoda pozwoli na jednoczesną modyfikację dziesiątków a nawet setek genów. Ponieważ rozmaite cechy ludzkie związane są zwykle z działaniem wielu, czasem ponad tysiąca genów (np. inteligencja) to stosowanie dotychczasowego wariantu CRISPR-Cas9 nie byłoby praktycznie możliwe, gdybyśmy chcieli poprawiać ludzi.

W nowej metodzie zastosowano nieco inny enzym, Cas12a, ale główna modyfikacja polegała na podłączeniu cząsteczek RNA, stanowiących mechanizm CRISPR, wyszukujący odpowiednie do zmiany miejsce w DNA, do struktur DNA nazywanych plazmidami. Na ile ta metoda jest precyzyjna (daje zmiany planowane) i bezpieczna (nie daje zmian innych niż planowane) okaże się w następnych badaniach. Będzie ich na pewno mnóstwo, bo otwierają się zupełnie nowe możliwości.

„Ludzkość poprawiona” coraz bliżej.
Więcej przeczytacie tutaj https://www.sciencealert.com/scientists-have-upgraded-crisp… a oryginalny artykuł jest tu https://www.nature.com/articles/s41592-019-0508-6

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *