Mistrzowie świata w Dota 2 pokonani przez AI

Mistrzowie świata w Dota 2 pokonani przez AI

OG, zespół mistrzów świata w grę Dota 2 został dwukrotnie pokonany przez program sztucznej inteligencji stworzony przez firmę OpenAI o nazwie Five. Dota 2 jest skomplikowaną grą strategiczną, w której walczą zespoły pięcioosobowe; jako Five występowalo pięć botów korzystających z tego samego oprogramowania. Gra byla nieco uproszczona, ale jak twierdzi technologiczny szef Open AI, było to z korzyścią dla ludzi, a nie komputera.

Five jest programem sztucznej inteligencji, który nauczył się grać sam ze sobą, mając do dyspozycji tylko reguły gry i nieustanną praktykę, w której był nagradzany (otrzymywał punkty) za wygranie – jest to nazywanę uczeniem wzmacnianym. Jeszcze w grudniu przegrywał z najlepszymi ludzkimi graczami, ale w międzyczasie rozegrał gry, które u ludzi trwałyby 45 tysięcy lat. Doskonałość przychodzi mu zatem znacznie trudniej niż ludziom, którym wystarczy nieporównanie krótszy czas nauki – ale liczą się przede wszystkim efekty.

Po zwycięstwie programu sztucznej inteligencji w grze Starcraft II 10:1 z czołowymi graczami świata w styczniu bieżącego roku, programu stworzonego przez firmę Deep Mind, jest to kolejne i przypuszczalnie ostatnie już zwycięstwo AI nad ludzkimi graczami. Ostatnie, bo według Grega Brockmana, dyrektora technologicznego OpenAI, w tej chwili nie ma już gier komputerowych ani tradycyjnych, w których sztuczna inteligencja nie byłaby w stanie pokonać ludzi.

OpenAI chce teraz udostępnić Five wszystkim chętnym do spróbowania swoich się przez kilka dni, od 18 kwietnia. Tutaj można się zarejestrować. W przyszłości prawdopodobnie udostępnią publicznie wersję programu, która gra wspólnie z ludźmi, w jednej drużynie. Taką demo wersję zaprezentowali w czasie sobotniego meczu.

OpenAI zostało założone przez Elona Muska jako firma non-profit, której celem jest tworzenie bezpiecznej dla ludzi sztucznej inteligencji. Nie chodzi tylko o współpracę z ludźmi ale o tworzenie ogólnej sztucznej inteligencji – AGI – która nie byłaby zagrożeniem dla istnienia ludzi, czego poważnie obawiają się Elon Musk i inni badacze.

Więcej informacji znaleźć można tutaj i tutaj.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *