Ford planuje flotę autonomicznych taksówek

Ford planuje flotę autonomicznych taksówek

Ford planuje uruchomienie wielkiego serwisu autonomicznych taksówek już za trzy lata.

„Nie mówimy o stu samochodach tylko o skali, o kilkudziesięciu tysiącach”, mówi Sherif Marakby, szef firmy, którą Ford stworzył do rozwoju autonomicznych samochodów. Firma chce stworzyć sieć współdzielonych taksówek, w których będą też wyświetlane reklamy, a pasażerowie będą mogli na przykład zamówić z drogi jedzenie i picie w restauracji albo zakupy, które zostaną umieszczone w bagażniku. Marakby przewiduje, że jeśli taka taksówka będzie działać 24 godziny na dobę i będzie wyświetlać reklamy to koszt podróżowania nią będzie o połowę niższy niż dzisiejszych przejazdów we współdzielonych pojazadach.

Ford przygotowuje specjalny model samochodu, który będzie mógł być wykorzystywany zarówno do przewozu pasażerów jak i żywności i towarów, a który nie będzie miał kierownicy ani pedałów – samochód będzie w pełni autonomiczny i nie będzie oparty na żadnym istniejącym modelu.

Przypomnijmy, że pierwszy komercyjny serwis autonomicznych taksówek już w tym roku zamierza uruchomić Waymo, jedna ze spółek Google’a, w Phoenix w Arizonie, na razie nie skalę właśnie kilkudziesięciu pojazdów.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *